KİŞİSEL BAKIM VE TEMİZLİK ÜRÜNLERİNDEKİ TEHLİKE

SLS, SLES– Sodium Lauryl Sulfat (Deterjan Köpürtücüsü): Köpürtücü ajan olarak kullanılır. Cilt (Şampuan ile saç derisinden) veya ağız yolu ile (diş macunu) kan dolaşımına geçen SLS %1’in altında bile alınınca insan sağlığına zararlıdır. SLS; kan hücrelerinde toksik tesire, diş etlerinin şişmesine, diş eti hastalıklarına, dişlerin asitlere karşı direncini azaltarak çürümelere ve alerjik reaksiyonlara zemin hazırlar. Ayrıca kanser oluşturan diğer kimyasallar ile reaksiyona girer ve kanser oluşumunu hızlandırır.

Parabenler: İlaç ve kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılan parabenlerimikrobiyal üremeyi inhibe eder ve ürünün raf ömrünü uzatır. Diş macunlarında da kullanıldığı gözlemlenen parabenlerin  toksik etkileri olduğu bilinmektedir. Alerjik reaksiyonlara neden olup, ciltte döküntülere neden olur. Ayrıca başta meme kanseri olmak üzere kanser hücrelerini tetiklediği tespit edilmiştir.

Florür: Diş macunlarında bakteri öldürmek ve çürükleri önlemek için kullanılan florür aşırı toksit bir madde olduğu için ağız içerisinde faydalı bakterileri de öldürmektedir. Florürün vücut genel sağlığına olan diğer zararlı etkileri; Biyobirikim, Üreme sistemi hastıkları, Merkezi sinir sistemi bozuklukları , Düşük IQ, Erken ergenlik, Tiroid hormonlarında azalma, Romatizma belirtileri ve Kemik erimesi ne neden olduğu bilimsel makaleler ile kanıtlanmıştır.

Yapay Tatlandırıcılar(Saccharin): En önemli zararlı etkisi başta idrar kesesinde olmak üzere olası kanser yapıcı etkisidir. Yapılan araştırmalarda Sakarin‘in epitel dokuda yapısal değişikliğe neden olacağı savunulmuş ve bebeğe geçip birikim yapacağı belirlenerek birçok ülkede hamile kadınlarda kullanımı yasaklanmıştır.

Yapay renklendiriciler (Titanium Dioxide): Yapay yollarla elde edilen renklendiricilerin alerjik etkileri mevcuttur. Titanyum dioksit nano parçacıkları sisteme(vücuda) girdiğinde, vücut bunları dışarı atamadığı için farklı organlarda birikmeye başlar. Boyutları çok küçük olduğu için de hücreden hücreye, organdan organa geçebilir ve hücre içinde gerçekleşen mekanizmaları etkileyebilir.

Fosfat:  Temizlediği yüzeylerde kalıntı bırakabilir ve mide bulantısı  ishal, deri tahrişi gibi yan etkilere sebep olabilir. Ancak en önemli zararı çevreye verir, özellikle de denizlerimizde ötrofikasyon dediğimiz fosfat zehirlenmesine yol açar.  Denizdeki yosunlar, fosfat ile çok daha hızlı büyüyüp yaygınlaşarak denizdeki oksijen oranını azaltırlar. Fosfatı sudan temizlemek çok çok zor bir iştir, bu sebeple atık sular ile deniz, göl ve içme sularımıza karışarak saydığımız zararları verir.